nedeľa 21. novembra 2010

SOS - náš priateľ každodenný

Veľmi sa mi páči skratka SOS - lebo neznamená nielen skratku pre slobodný a otvorený softvér ale aj skutočné SOS  a to nielen ako volanie o pomoc, ak sme mimo civilizácie alebo vo veľmi ťažkej situácii, ale je to aj záchranná vesta pre naše školy. Nie, nie je to prídel peňazí, ale je to niečo viac. Asi už tušíte, o čom chcem písať. Na jednej strane chceme dať našim študentom počítačovú gramotnosť....čo si budeme navrávať, dnes sa snáď pri každom pracovnom pohovore (okrem znalostí 2 cudzích jazykov, dlhoročnej praxe, mladého veku :-)...) vyžaduje znalosť práce s počítačom - a to nielen v základnom meradle, skôr ako aktívny užívateľ, avšak hneď na to sa začneme potýkať s otázkou financií. Veď si len tak spočítajme, koľko stojí kompletné vybavenie kompletnej pc-stanice a my ich potrebujeme minimálne 20...a to je len hardvérové vybavenie a ešte túto kopu techniky treba aj oživiť - teda vdýchnuť mu dušu softvéru. A ako inak, hneď kompletne - počnúc operačným systémom a končiac všakovakými aplikáciami na spracovanie textu, fotiek, tvorbu web stránok....
A tu je odpoveď - SOS - ktorý nám dáva nielen slobodu finančnú - a to je dosť dôležité v dnešnej dobe, ale aj možnosť rozhodnúť sa pre využívanie aplikácie bez nátlaku.


Práve pred otázkou inštalácie a využitia SOS sme sa prvýkrát stretli u nás doma, keď sme mojim rodičom dávali počítač, na ktorý bolo treba nainštalovať kompletný softvér, teda aj pripojenie na internet. Keďže nelegálny softvér sme zamietli a náš firemný by bol nelegálny pre mojich rodičov, tak odpoveď bola jasná - LINUX a Open Source. Zo skúsenosti môžem dnes povedať, že hoci moji rodičia už nosia 7 krížikov na chrbte, s SOS sa zžili, hoci predtým používali MS WORD, MS EXCEL...Áno, nepopieram, museli si zvyknúť na nové prostredie a možnosti, ale ak to zvládli oni, tak si myslím, že dnešní mladí ľudia s tým nebudú mať problém.


U nás na škole sa SOS vyžíva v širokom meradle. Keďže máme vcelku pekný počet počítačov na výučbu pre študentov - 29 kusov, bolo by asi veľmi nákladné zakúpiť originálny softvér, tak riešením APV bol práve SOS, Študenti si veľmi rýchlo a ľahko osvojili používanie Open Office, či už na spracovanie textu, tabuliek, prezentácií, úpravu fotografií. Vždy na úvodných hodinách sa rozprávame o vybavení pc technikou študentov doma a čím ďalej sa častejšie stretávam s tým, že klasický MS Office vymieňajú za Open Source.
Ako operačný systém stále využívame MS Windows.


Osobne si myslím, že OS Linux sa už čoskoro nebude využívať len ako OS serveru, ale stane sa bežným OS na výukových počítačoch.


Ak by som to mala zhrnúť, tak zo slobodného a otvoreného softvéru využívame :
  • kancelársky balík OpenOffice.org - spracovanie textu, tabuliek a elektronickej prezentácie (ale ten majú viac doma žiaci a prinášajú v ňom spracované zadania)
  • grafickú aplikáciu Gimp
  • na úpravu videa  Movie Maker
  • Irfan View - používajú žiaci na na úpravu fotografií a tvorbu efektov
  • Internetový prehliadač Mozila Firefox, Opera 
Na záver by som chcela uviesť pár výhod  a nevýhod SOS:
Výhody :
- sloboda ( možnosť kontrolovať softvér )
- možnosť výberu z viacerých alternatív
- Open source je aj dobrý nástroj na propagáciu.
Nevýhody :
- pri otvorenom softvéri môžeme len ťažko hľadať nejaké záruky - väčšina licencií obsahuje klauzulu, že  
vývojár, resp. komunita neručia za nič
- v otvorenom softvéri sa venuje menšia pozornosť grafickému rozhraniu aplikácií
- problémy môžeme nájsť aj v spojitosti s intelektuálnym vlastníctvom
- otvorený softvér sa príliš nevenuje reklame a marketingu a preto je niekedy ťažké
daný projekt nájsť a zistiť v akom je stave
- problémy v dokumentácii, ktorej tvorba nestíha za kódom.


Je len na nás, či si nájdeme cestu práve k takémuto druhu softvéru. Ja som ju už našla. Veľa šťastia :-)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára